مرتضی مستمند

بیانیه مأموریت چگونه منحصر به فرد می شود؟

چطور یک بیانیه مأموریت منحصر به فرد بنویسیم؟

چطور یک بیانیه مأموریت منحصر به فرد بنویسیم؟

راسل لینکلن ایکاف می‌گوید:

یک بیانیه ماموریت باید کسب‌وکاری را تعریف کند که سازمان می‌خواهد در آن باشد، نه لزوما آنچه که در حال حاضر در آن است.

همانطور که در مقاله برنامه ریزی استراتژیک کسب و کار گفته شد یک سازمان یا شرکت باید برای جهت دهی به کسب و کار خود چشم انداز و بیانیه ماموریت خود را تدوین کند.

بیانیه ماموریت چه چیزی است؟

در ادبیات مدیریت نیاز به داشتن بیانیه مأموریت برای سازمان قدمتی تاریخی دارد. در آغاز دهه ۷۰ اولین بار پیتر دراکر از این اصطلاح استفاده کرد و از آن پس محققان بسیاری بر روی این مفهوم تمرکز کردند. رسالت یا مأموریت معرف علت وجودی سازمان یا شرکت (دلیل حیات) است. از سوی دیگر بیانیه مأمویت درواقع بیانیه مأموریت مشورعت ایجاد و ادامه حیات سازمان را تبیین می‌کند. بیانیه مأموریت خلاصۀ رسمی است که می‌گوید:

 • چه کاری می‌کنید؟
 • چطور این کار را انجام می‌دهید؟
 • چرا این کار را انجام می‌دهید؟
ماموریت سازمان

خواندن این مقاله به شما کمک می کند بهتر چشم انداز را درک کنید:

چطور چشم انداز سازمان خود را تدوین کنید؟

مأموریت، توصیفی نیست که افراد خارج از سازمان از یک شرکت داشته باشند؛ بلکه عبارتی است که رهبران کسب‌وکار، با استفاده از آن خواسته‌ها و مقاصد خود را از راه‌اندازی شرکت خود بیان می‌کنند و معمولاً فلسفه و ارزش‌های مهم سازمان، مزایای رقابتی آن‌ها و همچنین وضعیت آینده مورد نظر (چشم‌انداز) شرکت را شامل می‌شود. درواقع هدف بیانیۀ مأموریت، متمرکز کردن و هدایت سازمان و همچنین توسعه‌ یک درک مشترک از مسیر راه بین همه‌ی اعضای شرکت، از کارمندان گرفته تا مدیران، سرپرستان و کارمندان است. برخلاف چشم‌انداز شرکت، بیانیه‌ی مأموریت در طول زمان مرتباً تغییر نمی‌کند؛ زیرا تمرکز و هدف شکل‌گیری کسب‌وکار غالباً دائمی است.

اهمیت بیانیه مأموریت به‌عنوان یکی از ابزارهای کلیدی شرکت، کمتر از طرح کسب‌وکار نیست. این بیانیه که مقدمه همۀ استراتژی‌های کسب‌وکار شما است، در چند جملۀ کوتاه اساس و ماهیت اهداف کسب‌وکار و فلسفه‌های زیربنایی آن‌ها را شرح می‌دهد. این عبارت به‌طور ضمنی دیدگاه کسب‌وکار شما را در مورد مشتریان، عرضه‌کنندگان و تأمین‌کنندگان، کارمندان شرکت و جامعه بیان می‌کند.

بیانیۀ مأموریت منعکس‌کنندۀ جوانب و زوایای مختلف کسب‌وکار شما است: محدوده و ماهیت محصولات عرضه‌شده، قیمت‌گذاری، کیفیت، خدمات، موقعیت بازار، پتانسیل رشد، استفاده از تکنولوژی، روابط شما با مشتریان، کارمندان، رقبا و جامعه.

به گفتۀ روندا آبرامز، نویسندۀ کتاب «برنامۀ یک کسب‌وکار موفق: اسرار و استراتژی‌ها»، بیانیۀ مأموریت به شما کمک می‌کند به اهداف و مقاصد کسب‌وکارتان وضوح ببخشید. همان‌طور که آبرامز توضیح می‌دهد، این عبارات باید بازتابی از ویژگی‌های انحصاری بنگاه یا شرکت شما باشند، درعین‌حال مطالعه و بررسی مأموریت شرکت‌های رقیب، خلاقیت شما را افزایش می‌دهد.

خلاقیت

تفاوت بیانیه ماموریت و بیانیه چشم انداز در چیست؟

هنگامی که یک بیانیه مأموریت در مقابل یک چشم انداز قرار می گیرد، جنبه کلیدی برای به خاطر سپردن آن، نگاه فعلی و زمینه آینده است. یک بیانیه ماموریت به شما بیان می کند که شما کجا هستید و چرا این کار را انجام می دهید. یک  چشم انداز بیانگر این است که شما می خواهید به کجا برسید و برای رسیدن به آن چه کارهایی می‌کنید و این مسئله بسیار مهم بوده و مانند یک نرم افزار برای انتقال ماموریت و چشم انداز یک سازمان و رهبری آن برای کسانی که نیاز به دانستن آن دارند عمل می‌نماید. کارکنان، سهامداران و سایر ذینفعان می توانند با پاسخ سریع به اینکه چگونه سازمان را در نظر بگیرند و بدانند در آینده به کجا می‌رسد، نظرات مفیدی را ارائه دهند. انتقال این پیام به آنها و اظهار نظر آنها می تواند  یک ابزار مفید و ارتباطی باشد.

اجزا تشکیل دهنده بیانیه مأموریت

توسعۀ بیانیۀ مأموریت، مانند هر طرح ارزشمند کسب‌وکار، به زمان، تفکر و برنامه‌ریزی نیاز دارد. اغلب کارآفرینان به‌ مرور زمان متوجه می‌شوند که فرآیند تعیین مأموریت شرکت به‌اندازۀ خودِ بیانیۀ نهایی، مفید و سودمند است. این فرآیند به شما کمک می‌کند شواهد و زوایای کسب‌وکارتان را دقیق‌تر بشناسید و انگیزه‌های کسب‌وکارتان را روشن کنید. در نهایت می توان گفت که یک بیانیه مأموریت مناسب از اجزاء نه گانه زیر تشکیل شده است:

 1. مشتریان. مشتریان شرکت شما چه کسانی هستند؟
 2. محصولات و خدمات. محصولات و خدمات عمده شرکت چیست؟
 3. بازارها. از نظر جغرافیایی، شرکت در کجا رقابت می کند؟
 4. فناوری. آیا شرکت از پیشرفته‌ترین فن آوری‌ها استفاده می‌کند؟
 5. بقاء، رشد و سودآوری. آیا شرکت برای رشد و سلامتی مالی از تعهد لازم برخوردار است؟
 6. فلسفه. باورها، ارزش‌ها، آرزوها و اولویت‌های اخلاقی اصلی شرکت چیست؟
 7. ویژگی ممتاز. شرکت دارای چه مزیت رقابتی یا شایستگی ممتازی است؟
 8. تصور مردم. شرکت نسبت به مسائل اجتماعی، جامعه و محیطی واکنش مناسب نشان می‌دهد؟
 9. کارکنان. آیا کارکنان به عنوان یک قلم دارایی ارزشمند برای شرکت به حساب می‌آیند؟
استراتژی

10 مثال جذاب از بیانیه ماموریت شرکت های بزرگ دنیا

در ادامه این مقاله، بیانیه ماموریت 10 شرکت برتر دنیا را بررسی کرده ایم. برخی از این موارد کوتاه و برخی بسیار مفصل هستند. هماهنطور که گفته شده یک بیاینه ماموریت می تواند از 9 جزء تشکیل شود و نکته حائز اهمیت این است که یک بیانیه ماموریت نباید حتما هر 9 مورد را داشته باشد و داشتن چند مورد نیز کافی است، اما باید توجه گردد که از این دایره پا را فراتر نگذارد. 

1. شرکت تسلا

ماموریت: تسریع فرایند تحول جهانی به سمت انرژی پایدار.

2. شرکت آمازون

ماموریت: نهایت تلاش‌مان را می‌کنیم که به مشتریان‌مان پایین‌ترین قیمت ممکن، بهترین حق انتخاب، و حداکثر راحتی را ارائه دهیم.

3. شرکت تد

ماموریت: گسترش ایده‌ها.

4. شرکت گوگل

ماموریت: سازمان‌دهی اطلاعات جهانی و ایجاد دسترسی و کاربرد آن در سرتاسر جهان.

5. شرکت ایربی‌ان‌بی

ماموریت: تعلق به همه جا10

شرکتهای برتر دنیا
6. شرکت فراری

ماموریت: ما خودرو می‌سازیم؛ نمادی از جایگاه عالی ایتالیا در سرتاسر جهان؛ این کار را می‌کنیم تا هم جاده را از آن خود کنیم و هم مسیر را. آفرینشی منحصر به فرد که به این اسب چموش افسانه‌ای روح و جان می‌بخشد، و “‌جهانی از آرزوها و هیجان‌ها‌”‌ را خلق می‌کند.

7. شرکت گوددی

ماموریت: ما این جا هستیم تا به مشتریان‌مان به بهترین شکل کمک کنیم. ما با استراتژی‌مان زندگی می‌کنیم و با تمام هیجان کارمان را در اولویت قرار می‌دهیم تا با خلق فناوری ساده و در عین حال بسیار ظریف و برازنده مشتریان‌مان را راضی نگه داریم – و به صورت تمام وقت بهترین خدمات را به آن‌ها ارائه دهیم. هر روز، تمام نیروهای‌مان را در تمام گروه‌ها جمع می‌کنیم تا موانع را از سر راه برداریم، بازارهایی جدید بسازیم، و آن‌قدر به غیر ممکن‌ها زل بزنیم تا خود غیر ممکن‌ها به ما چشمک بزنند.

8. شرکت کاترپیلار

ماموریت: فراهم کردن شرایط رشد اقتصادی از طریق توسعه‌ی انرژی و زیر ساخت‌ها، و ایجاد راه حل‌هایی برای پشتیبانی از جوامع و محافظت از کره‌ی زمین.

9. شرکت تویوتا (آمریکا)

ماموریت: جذب و حفظ مشتری با محصولات و خدمات فوق‌العاده ارزشمند و تجربه‌ی رضایتمندی از داشتن خودرو در آمریکا.

10. شرکت سامسونگ

ماموریت: الهام بخشیدن به جهان با فناوری‌ها، محصولات، و طرح‌هایی که زندگی آدم‌ها را غنی کنند و با خلق آینده‌ای جدید به سعادت اجتماعی کمک کنند.

از همراهی شما تا انتهای مقاله سپاسگزارم…

مرتضی مستمند
علاقمندی کارشناس در زمینه‌های راه‌اندازی، توسعه و بهبود کسب و کار از طریق آموزش به همراه کار تیمی، کسی که خود نیز ضمن یادگیری به دنبال آموزش یافته‌‌ها به تیم خود جهت بهبود دنیای کسب و کار است.