مرتضی مستمند

8+1 عادت مردمان شدیداً مؤثر

8+1 عادت مردمان شدیدا مؤثر

8+1 عادت مردمان شدیداً مؤثر​

آرتور شوپنهار می گوید: 

ما در جوار یکدیگر زندگی می کنیم ، پس اولین مقصود ما در زندگی این است که به یکدیگر محبت کنیم و اگر نمی توانیم دستِ کم دیگران را آزار ندهیم.

این صحبت آرتور نشان از این دارد که اگر نمی توانی در اجتماع خود فرد مؤثری باشی پس بهتر است تخریب کننده هم نباشی و کنار بایستی و بگذاری انسانها به زندگی خود برسند.

افراد مؤثر، علی‌رغم ویژگی‌های بارز شخصیتی که دارند، دارای عادت‌ها و رفتارهایی بارز هستند که باعث متمایز شدن آن‌ها از دیگر افراد جامعه می‌شود. اگر قصد دارید در جامعه و محیط کسب و کار تاثیرگذاری خود بر اطرافیان را افزایش دهید، باید 1+8 عادت را در خود پرورش دهید، این عادتها عبارت است از:

عادت اول: مسئولیت‌پذیر باشید.

سعی کنید هرگز در مواجهه با یک مسئله یا بحران، به انجام کارهایی منفی (مثل سرزنش کردن دیگران، به دنبال مقصر گشتن و …) نپردازید. شما بهتر است تا در مواقعی که شرایط را بحرانی میبینید، ابتدا علت بحران را جست‌و‌جو کرده و سپس تجزیه و تحلیل کنید که چه واکنشی در آن لحظه مناسب‌تر است که هم احساسی نباشید و هم اینکه روندی مثبت را طی کنید. با اندکی صبوری و سپس اقدام مناسب می‌توانید بهترین راه حل را پیدا کنید.

در راستای مؤثر بودن بدانید که چرا تفکر مثبت همیشه هم خوب نیست!؟

عادت دوم: از روش برد-برد-برد ( Win-Win-Win ) استفاده کنید.

اول ویژگی‌های مخاطبان و ذی‌نفعان احتمالی در کسب و کارتان را شناسایی، تجزیه و تحلیل ‌کنید و سپس به شناسایی و انتخاب گزینه‌های انگیزش‌ آفرین و همچنین روش‌های سودرسان بپردازید. گزینه های ارزش آفرین را می توان در موارد ذیل دنبال کرد:

۱- کسب و کار خود؛   

2- مشتریان خود؛

3- سایر ذی‌نفعان.

مسئولیت پذیری

عادت سوم: شما برای شناخت هر موضوع، بهتر است تا اول به سراغ شناسایی بهترین‌هایش بروید، و تمامی ویژگی‌های آن‌‌ها را کاملا عمیق بررسی کنید. شما (به عنوان فردی خلاق) با این کار (بررسی عمیق بهترین موارد) به تمامی نیازها و ظرفیت‌های بازار هدفتان، تسلط پیدا می‌کنید و فعالیت‌های بعدی خودتان را متمرکزتر و هدفمندتر پیش خواهید برد.

عادت چهارم: در ابتدا به صورت کامل و جامع آموزش ببینید و سپس دانش و یا محصول خود را به دیگران ارائه ‌کنید. اگر می‌خواهید اثری بیشتر بر مخاطبِ خود داشته باشید، ابتدا درک لازم را در خصوص یک دانش، محصول و یا خدمت کسب کنید و بعد به انتقال آن دانش به کارمندان، دوستان و یا عرضه آن به بازار کار، اقدام کنید.

عادت پنجم: همواره در پی خلق منابع جدید هم افزایی باشید تا بتوانید افرادی بیشتر جذب کنید و آن‌ها را در کنارتان نگه دارید؛ زیرا شما به عنوان یک انسان موثر، باید همواره برای ایجاد و افزایش اشتیاق در بین مخاطبان خود تلاش کنید.

تحصیلات مؤثر

گاهی هم مؤثر بودن سبب می شود بتوانید یک مخاطب را به راحتی وابسته خود نمایید، برای شناخت بیشتر پیشنهاد می شود مقاله چطور یک مخاطب را وابسته خود کنیم؟، را مطالعه نمایید.

عادت ششم: شروع از پایان داشته باشید.

ابتدا اقدامات احتمالی متناسب با هدفتان را، در ذهن خود تصور کنید و بعد، بهترین شیوه عمل ‌را کشف کنید.

شما به عنوان یک شخصیت تأثیرگذار بهتر است تا از پایان، آغاز ‌کنید؛ این کارتان باعث می‌شود تا همه جوانب را بررسی کرده و توانایی‌های خودتان در خصوص اقدامات احتمالی را تقویت کنید؛ شکه به دل راه ندهید و مطمئن باشید که این کار به شما کمک می‌کند تا کارآمدی و اثرگذاری اقدامات احتمالی خودتان را بسنجید.

عادت هفتم: در انجام کارهای‌تان تداوم داشته باشید.

مسئولیت پذیری یعنی هر وظیفه را تمام و کمال انجام دهید. بنابرین اگر می‌خواهید فردی مسئول باشید، باید در انجام کار و وظیفه‌تان تداوم داشته باشید. برای مثال اگر مسئول انجام تکالیف‌تان هستید، تنها به مدت ۱۰ ساعت درس نخواهید و به مدت سه هفته تکالیف خود را رها کنید! به منظور تداوم در مسئولیت خود، روزی ۱ ساعت درس بخوانید و این کار را ادامه دهید. چرا که کلید مسئولیت پذیری در تدام‌ است.

عادت هشتم: از خودتان سوال بپرسید.

از خودتان سوال کنید که هدف شما از پذیرش یک مسئولیت چیست؟ آیا پس از پذیرش مسئولیت بهانه نمی‌آورید؟ مسئولیت شما چه ارزشی برای زندگی‌تان به ارمغان می‌آورد؟ شما باید دلیل هر یک از رفتارتان را بدانید و آگاه باشید. چرا که مسئولیت‌ها بر اساس اهداف ساخته می‌شوند. بنابراین یک فرد مسئول ابتدا باید بداند چرا وظیفه‌ای را بر عهده می‌گیرد؟ هدف‌ و تاثیر اقدامات‌اش چیست؟

پرسیدن سوال

عادت نهم: واقع بین باشید.

اگر مسئولیت‌های زیادی را قبول می‌کنید و خود را بیش از حد خسته می‌کنید، در واقع ممکن است وظیفه‌های خود را به درستی انجام ندهید.  اصلا بحث این نیست که شما از عهده چندین کار بر‌نمی آیید. اما فکر کنید انجام هر وظیفه و مسئولیت چقدر زمان و انرژی شما را می گیرد؟ بنابراین سعی کنید به نیازهای خود توجه کنید و هر آنچه که لازم است را انجام دهید.

شما باید واقع بین باشید و انتظارات‌تان در حد معمول باشد. زیرا اگر نتوانید وظیفه‌ای را کامل و به درستی انجام دهید، گمان می‌کنید فردی ناتوان هستید. این موضوع حقیقت ندارد. شما می‌توانید هر مسئولیتی را بر عهده بگیرید و به درستی انجام دهید. اما ابتدازمان و علایق خود را بررسی کنید. بنابراین واقع بینانه مسئولیتی را بپذیرید و حرکت کنید.

همه‌ی این عادات را همواره مد نظر داشته باشید و در شرایط مختلف به کار ببندید. یاد بگیرید که چطور مؤثر باشید و با در دست گرفتن کنترل زندگی خود در آینده به جایگاه بهتری برسید.

مرتضی مستمند
علاقمندی کارشناس در زمینه‌های راه‌اندازی، توسعه و بهبود کسب و کار از طریق آموزش به همراه کار تیمی، کسی که خود نیز ضمن یادگیری به دنبال آموزش یافته‌‌ها به تیم خود جهت بهبود دنیای کسب و کار است.