مرتضی مستمند

مشاوره و کوچینگ

مشاوره و کوچینگ

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که کلمه کوچینگ (coaching) به گوشتان خورده باشد ولی دقیقاً نمی‌دانید که معنی کوچینگ چیست و چه کاربردی دارد.
اگر واژه کوچ (coach) یا کوچینگ (coaching) را در واژه‌نامه‌های فارسی جستجو کنید مسلماً به نتایج دلخواهتان هرگز دست پیدا نخواهید کرد اما اگر انگلیسی این واژه یعنی COACH یا COACHING را در صفحات مرورگر یا دیکشنریها جستجو کنید به صفحاتی برخواهید خورد که داستان‌هایی زیبایی را برایتان توضیح می‌هند.
کلمه کوتاه کوچ، داستان بلندی در خود دارد که این داستان از روستایی در شمال غربی مجارستان با نام کاکس (KOCS) شروع می‌شود، روستایی که به‌خاطر یک نوآوری مشهور شد و این اختراع در زمان خود دنیا را تغییر داد.

روستای کاکس در قرن پانزدهم میلادی از طریق ساختن چرخ و حمل کالا بین وین و بوداپست معاش خود را می‌گذراند. در همین احوال یک سازنده درشکه که نام و نشانی از آن در دست نیست، کالسکه‌هایی را طراحی و ایجاد کرد که نسبت به سایر کالسکه‌های آن زمان هم بزرگ‌تر و هم راحت‌تر بودند. این کالسکه‌ها با نام کالسکه‌های کاکس شناخته ‌شدند و این کلمه بعدها به کوچ در زبان انگلیسی تغییر شکل داد. قرن شانزدهم میلادی دیگر این کالسکه‌ها کاملا مشهور بودند و در سراسر اروپا از آن‌ها استفاده می‌شد. این کلمه در آلمانی با کلمه Kutsche، در فرانسه با کلمه Coche و در انگلیسی با نام Coach به کار رفت. اکنون همه کلمات مشابهی که در زبان انگلیسی برای موتورها یا سایر وسایل نقلیه استفاده می‌شود، ریشه در این کلمه دارد.

کوچینگ یک گفتگوی آگاهانه و روبه‌جلو برای توانمند کردن یک فرد یا گروه برای زیستن در بهترین حالت خود و رسیدن به نتایج فوق‌العاده در زندگی، حرفه، کسب‌وکار یا سازمان است. این کار کمکی است برای پر کردن فاصله‌ میان اکنون و جایی که مراجعه‌کننده و کوچ می‌خواهند در آن قرار بگیرد. کوچ‌ها درواقع با مراجعه‌کننده خود شریک می‌شوند تا به آن‌ها برای طراحی و رسیدن به آنچه تمایل دارند دست پیدا کنند کمک کنند. از فواید کوچینگ می‌توان به ایجاد وضوح و شفافیت در سوق دادن مراجع به‌سوی اقدام و تسریع فرآیند پیشرفت اشاره کرد و برای او آگاهی و تمرکز به ارمغان می‌آورد.
کوچ‌ها مطابق فدراسیون بین‌المللی کوچینگ، افرادی هستند که مراجع خود را بهترین متخصص در زندگی و کار خود می‌دانند و بر این باورند که هر مراجعه‌کننده‌ای می‌تواند نوآور و کاردان زندگی خودش باشد و بر همین اساس است که مسئولیت کوچ به این شکل تعریف می‌شود:

 •  کشف، وضوح و همراه شدن با آنچه مراجعه‌کننده می‌خواهد به آن دست پیدا کند.
 • تشویق مراجعه‌کننده برای کشف دنیای خود
 • استخراج راه‌حل‌ها و استراتژی‌های مراجعه‌کننده
 • پاسخگو نگه‌داشتن مراجعه‌کننده و مجاب کردن او برای مسئولیت‌پذیری

یک کوچ در عمل کارهای زیر را انجام می‌دهد:

بر دستور کار مراجعه‌کننده متمرکز است. مراجعه‌کننده است که تصمیم می‌گیرد که هدف یا مشکل خودش چیست و می‌خواهد بر چه چیزی تمرکز کند، نه یک کوچ.
از سوالات قدرتمند برای یادگیری مراجعه‌کننده استفاده می‌کند. کوچ آموزش نمی‌دهد یا توصیه نمی‌دهد اما سوال می‌پرسد و گوش می‌دهد.
اقدام و عمل را ترویج می‌کند. در یک ارتباط کوچینگی این مراجعه‌کننده است که مراحل حرکت و عمل خود را مشخص می‌کند و این وظیفه یک کوچ نیست.
از تغییر حمایت می‌کند. کوچ پیگیر یادگیری فردی، رشد و تغییر مراجعه‌کننده است.

ما در نیز در این مسیر ازطریق کوچینگ یا کوچ کردن به شما کمک خواهیم کرد که از محل کنونی خود به‌جایی دوست دارید باشید، بروید. ما وسیله ای برای همراهی شما برای پیشبرد و رسیدن به اهدافتان هستیم.

امروزه علاوه بر این که افراد نیاز به کوچینگ دارند برخی از افراد و سازمان ها نیز نیاز به مشاور دارند. می توان گفت درست است که راه انداختن یک کسب و کار وسوسه برانگیز و جذاب است اما می‌تواند سخت و طاقت فرسا هم باشد. برای اینکه در این راه موفق شوید خوب است از توصیه های یک مشاور کسب و کار بهره ببرید.

مشاوره

در این مسیر ما شما را همراهی خواهیم کرد و به شما کمک می کنیم علاوه بر راه اندازی کسب و کار در ادامه مسیر نیز تکه های پازل کسب و کار خود را درست چیده و خود را به چشم انداز ترسیم شده نزدیک نمایید.

خدمات مشاوره کسب و کار در حوزه های زیر تعریف شده است:

 1. ارائه خدمات مشاوره در حوزه مدیریت استراتژیک
 2. ارائه خدمات در حوزه طراحی و مدلسازی کسب و کار
 3. ارائه خدمات در حوزه تحلیل بازار
 4. همکاری در توسعه فروش و بازاریابی
 5. همکاری در تدوین کمپین های تبلیغاتی
 6. آموزش های تخصصی کارکنان و مدیران سازمان ها
 7. ارائه خدمات منابع انسانی بر مبنای مدل الگوی بلوغ منابع انسانی